Setuš je najjužnije selo u župi Martinska Ves i jedno od najstarijih na širem sisačkom području. Smatra se da porijeklo imena Setuš dolazi od latinske riječi sittus, što u prijevodu znači utvrda, tj. mjesto.
Naime, u rimsko doba postojala je na mjestu današnjeg Setuša predstraža (utvrda) iz koje su rimski vojnici nadgledali okolno močvarno i šumovito područje te čuvali rimsku Sisciju od provale barbara sa sjevera i istoka.
Položaj za utvrdu bio je iznimno dobar jer je bio na najuzvišenijem mjestu od svih okolnih sela (oko 97 m nadmorske visine), što je omogućavalo dobru preglednost teritorija.
Nakon propasti Rimskog Carstva i dugog razdoblja srednjega vijeka utvrda je vjerojatno bila pusta, sve dok ju početkom novog vijeka nije naselila mađarska velikaška obitelj Erdődy.
Oni sa sobom dovode kmetove (npr. Maderić) i od tada započinje povijest suvremenog Setuša i njegov razvoj sve do današnjih dana.
Zbog provale Turaka u Posavinu i Turopolje, dio hrvatskog stanovništva s okupiranog područja bježi na slobodni hrvatski teritorij Martinske Posavine i nastanjuje se u Setušu.
O tome nam zorno svjedoče prezimena Sokolović, Murat i dr. Zbog blizine Siscije i pograničnog područja s Osmanskim carstvom, setuški seljaci kmetovi većinom su uživali status vojnika – graničara, što je za njih značilo olakotnu okolnost jer su zbog svojih vojničkih dužnosti bili oslobođeni davanja velikog dijela feudalnih obaveza prema vlastelinu (tlaka, novac, lukno, desetina i dr.). Obitelj Erdődy, koja je uz setušku plemenitašku obiteljsku lozu Sokolović bila vlasnik cjelokupnog setuškog selišta i okolnog područja, nastojala im je oduzeti i što je moguće više smanjiti te povlastice kako bi ih što više iskoristila. Medutim, zbog snažnog otpora seljaka – graničara, u tome je samo djelomično uspjela.
Nestankom turske opasnosti u XVIII. stoljeću Setuš se vrača mirnijem životu, a većina seljaka ponovno postaju kmetovi. Erdődy sada veliku pažnju polažu gradnji kurija i kapelica, pa u neposrednoj blizini Setuša podižu ciglane u kojima se proizvodila cigla od gline i ilovače
(danas su poznata četiri takva lokaliteta).